Čteme dětem / Indigové pohádky

9:27

Dětské knihy doma dělíme do třech skupin - ty, které po prvním přečtení odložíme a už se k nim nevracíme, ty, ke kterým se občas vrátíme a konečně do poslední skupinky řadíme ty knížky, které se pravidelně čtou a staly se stálicí dětské knihovničky. Do "best of" kategorie se zatím moc knih nepropracovalo, ale Indigové pohádky od Martiny Svobodové si tam trůní už pěknou dobu.


Indigové pohádky vyšly už v roce 2013, ta správná "mánie" ke mně ale doplula až před dvěma lety. Mé spřízněné kamarádky - matky tuhle knížku houfně objednávaly a já jsem si říkala, co na těch pohádkách všichni mají. Dětem v tu dobu byly tři a rok a ač je knížka určena pro mladší školní věk, neodolala jsem a objednala jim jeden výtisk. Chyba to rozhodně nebyla, mladší si hlavně prohlížel ilustrace a starší už chápala kostru jednodušších příběhů.
V čem je ale jinakost Indigových pohádek od ostatních konvenčních knížek? Každá kapitola obsahuje jednu pohádku, ale všechny dohromady spojuje je základní motiv - respekt k dětem, ke svému okolí i k sobě samému, nenásilné ponaučení, svoboda, laskavost, podpora individuality a přesvědčení, že vše vždy dobře dopadne. Kniha má jasný cíl, probudit v dětech (i v dospělých) to dobré a utvrdit je v tom, že když budou chtít, dokáží všechno na světě. Navíc jak děti rostou a procházejí různými vývojovými fázemi, pokaždé si v knize najdou jiný příběh, ve kterém se shlédnou a pomůže jim navést je správným směrem. 
Po výtvarné stránce je kniha velmi zdařilá, za každou kapitolou stojí jiný výtvarník s osobitým rukopisem. Text je často přímou součástí velkoplošných ilustrací, často jsou využívány koláže nebo kombinace různých výtvarných technik. Najdete tu tak akvarel, pastel, malbu na hedvábí nebo počítačovou kresbu.
Nedávno si děti přinesly knížku na večerní postelové čtení, starší si velmi oblíbila pohádku "Jak se stromeček chtěl stát velký" a chtěla jí slyšet. Malý stromeček se cítil nešťastně kvůli své výšce, každý kolemjdoucí na něj šlápl a navíc ho očůrávaly ho srnky. Vydal se zjistit od okolních statných stromů, co má udělat pro to, aby byl stejně velký jako oni. Moudrý smrk mu dal jednoduchou radu - "Jdi a konej". Stromeček tak zjistil, že nezáleží na tom, jak je vysoký, ale na tom, jak se chová a jaké činy ho provázejí.

Dospělým bych mohla vřele doporučit příběh "Jak mašinka Růženka opustila koleje". Růženka se ve škole naučila, jak být pilným a poslušným vlakem. Každé den jezdila stejnou trasu s jednoduchým příkazem v hlavě - nikdy nesmíš opustit koleje! Růžence zvědavost nedá, jedno dne zákaz poruší, vyjede z trati a zjistí, že mimo koleje je svět krásný, voňavý, barevný a plný květin... Ne vždy se vyplatí být tím poslušným vlakem, ale stojí za to překročit daná pravidla a jít tam, kam nás srdce vábí. 


Takováto poselství obsahuje každá kapitola, čtenář se tak v laskavě a jemné formě dozví, že to, co děláme s láskou a maximálním úsilím je vždy to nejlepší ... když si něco přejeme a pracujeme na tom, splní se to... každý je užitečný a má na světě svoje místo ... nemusíme dělat vždy to, co dělají ostatní ... 
Pokud by jsem Vás nalákala a po knize jste zatoužili, v běžných knihkupectvích ji neseženete. Je nutné jí objednat přímo u autorky ZDE. Jako bonus k objednávce ale dostanete pexeso, záložku, omalovánky a lze se domluvit i na věnování. Při objednávání nekomunikujete s žádným předgenerovaným robotem, ale přímo s autorkou knihy, no kdy se to poštěstí :-)

Doufám, že se dočkáme i pokračování Indigových pohádek, protože laskavých a motivačních knih pro děti je na českém trhu zoufalý nedostatek. Znáte nějaké další? Doma mají děti ještě Buddhovy a Andělské pohádky na dobrou noc, ráda bych jim k vánocům dopřála nějaké nové podobné rozprávky. 

A na závěr Vám prozradím malé tajemství - Indigové pohádky vyjdou brzy i jako audiokniha, do auta na cesty značka ideál!

SVOBODOVÁ, Martina. Indigové pohádky. Ilustroval Ištabela BARELA. Tuchoměřice: Indigo Artist United, 2013. ISBN 978-80-260-5173-2.You Might Also Like

1 komentářů

  1. Jé, to je krásná knížka ♥ Vůbec sem ji neznala. Pořídíme ji k Vánocům. Díky

    OdpovědětVymazat

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře