Výlety / Obora Žleby

23:20

Můj poslední výletní příspěvek letošní letní sezóny píšu hodně s křížkem po funuse. V létě jsme děti vyvezly do Obory Žleby, která má ale pouze sezónní otvírací dobu a s posledním zářím se obora uzavírá. Ale snad tenhle článek poslouží jako inspirace někomu dalšímu pro příští rok. Výlet do Žlebů se totiž hodně vyplatí.


Stádo bílých jelenů


Obora Žleby se nachází ve stejnojmenném městě, v podzámčí stejnojmenného zámku a hned vedle zámeckého parku. Svojí nabídkou se Žleby stávají ideální destinací pro celodenní výlet. V zámku je možné si zaplatit komentovanou prohlídku, která zaujme i děti, zámecký park je dostatečně rozlehlý, aby pojal velké množství piknikujících návštěvníků a v obora v sobě schovává zábavu i velkou dávku užitečných informací.
Žleby se nacházejí ve Středočeském kraji, nedaleko města Čáslav, z Prahy je to sem kolem stovky kilometrů, při dobrém provozu cesta na hodinku. Parkoviště je přímo u zámku, z něj je to už necelých 500 metrů parkem přímo k oboře. 

Obora je přístupná návštěvníkům pouze sezónně, a to od května do posledního září. Přičemž v červenci a srpnu jsou ukázky dravců každý den (mimo pondělí) ve 12:00 a v 15:30. V květnu, červnu a září se na ukázky dostanete pouze o víkendu a ve svátky.

Cena vstupného je více než příznivá, dospělý doprovod zaplatí 50 Kč, děti od 3 let 40 Kč a ti nejmladší to mají tradičně zdarma.
Kromě známých bílých jelenů, kteří se zde chovají, je možné v oboře pozorovat i muflony, divoká prasata, daňky, srnčí, siky, vodní ptactvo a nebo shlédnout komentovanou ukázku dravců. Při té se předvedou nejen sovy a běžní čeští dravci, ale i orli nebo sup. Ukázka je samozřejmě doplněna o zajímavý výklad o místní fauně a flóře i o nedaleké záchranné stanici Lipec. Někteří ptáci, kteří jsou v oboře k vidění, byli deponovaní právě z této záchranné stanice. 


Bílý jelen - dominantní samec


Za drobný poplatek je možné se vyfotit s kánětem, všechny finance jdou na provoz záchranné stanice


Celá obora je prošpikovaná dřevěnými informačními a interaktivními tabulemi. Děti si mohly prohlédnout různé druhy ptačích budek, v některých našly i hnízda. Dozvěděly se, jak poznat konkrétní dravce v letu nebo jak se od sebe liší ptačí vejce.


Prohlídka ptačích budek


Ptačí vejce 


A ještě zajímavost závěrem, po cestě do Žlebů se nám povedlo na poli u silnice spatřit orla mořského. Jak jsme se v oboře dozvěděli, jejich výskyt začíná být v Čechách poměrně častý, takže oči na stopkách :-)

Celá prohlídka obory včetně ukázky dravců a sov nám trvala něco přes dvě hodiny. Poté, co si Téčko dal svůj chrupec v nosítku, jsme si šli užít i kulturu v podobě prohlídky zámku.


Zbrojnice zámku Žleby


Zámecká kaple


Překrásná vitrážová okna

Jako z pohádky


You Might Also Like

0 komentářů

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře