Výlety / Bistro Ledce

14:22

Když dva dělají totéž, není to totéž. A v gastronomii to platí dvojnásob...


S K. se známe několik let, potkaly jsme se v rámci jedné lyžařské akce firmy, kde jsem brigádničila. Vídávaly jsme se na hokejbalových zápasech našich chlapíků, na úžasných adventních dílnách, které K. několik let pořádá a nakonec jsou z nás skorosousedky, které dělí jedna tramvajová zastávka. Za ty roky jsme bohatší o spoustu zkušeností a pět dětí. A jednou z velkých K. projektů je nastartování a provozování bistra Ledce. A že to není jen tak ledajaké obyčejné výletní občerstvení.
K. a její rodina a přátelé dokázali z ničeho stvořit tak překrásné místo citlivě zasazené do posázavské krajiny, že se sem vyplatí jet jen kvůli nim. Ledce jsou součástí malé vesnice Nespeky v okrese Benešov. Leží přímo na břehu řeky Sázavy na oblíbené cyklostezce z Týnce nad Sázavou, stalo se tak oblíbenou zastávkou nejen vodáků, ale i cyklistů a výletníků. Kromě bistra a zrekonstruovaného barokního kostela tu najdete jen pár chat a statek. Na tak malém a opuštěném místě by vynikající bistro hledal jen málokdo. 
Místo má neuvěřitelné genius loci, původně zde stála stará stodola, která byla s respektem a se zachováním volného prostoru přeměněna na gastro provoz. Sedět se dá uvnitř i venku, vychutnávat si výborné jídlo a kochat se pohledem na pasoucí se stádo masného skotu i s telátky :-) Obzvlášť pro děti je tohle trochu nevídaná podívaná...
Bistro Ledce se zaměřuje hlavně na moderní gastronomii a slowfood. Je živým důkazem toho, že když se dá dohromady láska k jídlu a úcta ke krajině, funguje to na 100%.V bistru si najdou své vegetariáni, vegani i masožrouti. Menu se mění každý týden, vždy je na výběr ze dvou polévek a několika hlavních jídel. Výběrová káva od mamacoffee a bohatý výběr domácích dortíků, sušenek i limonád je samozřejmostí. A pro kolem projíždějící pivaře je na pípě připraveno několik druhů piv z malých pivovarů, Staropramen zde opravdu nehledejte :-D My si pochutnali na silném domácím drůbežím vývaru, kde by mohla lžíce stát, kolik tam bylo masa a zeleniny. Jako hlavní chod nás čekalo pečené vepřové na koriandru a kapustě se salátem z belugy se sušenými rajčaty, koprem a gorgonzolou. Nebe v puse, jinak se to popsat nedá :-)


Myšleno je i na děti, K. a její sestra, kterou v bistru můžete také potkat (stejně jako jejich muže :-D), mají kompaktní grupu dětí od miminek po předškoláky, velký dětský koutek je takřka nutností. Děti se tu můžou prohánět na odrážedlech a formulích, stavět si vláčkodráhu, kreslit, prohlížet knížky nebo se zašít s hromadou hraček do klidného a částečně stavebně odděleného dětského koutku.


Do Bistra Ledce se můžete dostat ze dvou stran. Buď po cyklostezce ze Zbořeného Kostelce, která má necelé 4 km, vhodná je pouze pro pěší či cyklisty. V tomto případě bych nechala kočárky doma a volila raději šátek či nosítko, cesta je dost kamenitá a místy písčitá. Z druhé strany od Nespek se dá k bistru zajet i autem. Provoz je tu minimální, jezdí tu jen několik aut za den, takže se dá nechat auto v Nespekách a ty 3 km podél řeky dojít pěšky.


Mimo sezónu - jaro a podzim má bistro otevřeno pouze o víkendech od 11 do 18 hodin. O prázdninách Vás přivítají od středy do neděle (všední dny 14 - 18 hodin, víkend 11 - 18 hodin). Ale pozor, letošní prázdniny bude ZAVŘENO! K. přivedla na jaře na svět třetího syna a v létě se s manželem chtějí věnovat hlavně dětem. Pokud jsem Vás nalákala na výlet do Ledců, musíte to stihnout do konce června a nebo si počkat na září...

Všechny aktuální informace včetně jídelníčku najdete na facebookových stránkách Bistra Ledce.


Praktické informace: 

Kde: Ledce 2, Nespeky
Facebook: tady - KLIK
Email: bistro.ledce@gmail.com

You Might Also Like

0 komentářů

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře