Čteme dětem / Lumír včelaří

22:49

Tato dětská kniha není na trhu žádnou žhavou novinkou, knihu vydalo nakladatelství Labyrint už v roce 2013. Ale protože sezona včel pomalu začíná, stojí za to ji vytáhnout opět na světlo. Navíc autorka Aneta Františka Holasová vydala v červnu loňského roku u Běžílišky další "hmyzí" publikaci - Pohádku o Ipsíkovi, tentokrát je hlavním hrdinou lýkožrout :-)

Včely pro mě dlouho byly obyčejným hmyzem, který je sice nesmírně užitečný, ale nijak vyjímečně pozoruhodný. Dokud jsem se ve 4. ročníku na VŠ nedostala k předmětu Včelařství u Ing. Daniela Titěry, CSc. z Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Začalo to nevinně klasickými doporučeními: "to dáš, kredity zadarmo a ani tam nemusíš chodit". A dopadlo to tak, že každý čtvrtek odpoledne celá posluchárna hltala přednášky a ani nepípla. Z běžného hmyzu se stal fascinující superorganismus, inspirující a neuvěřitelně zajímavý. Chtěla jsem svět včel medonosných přiblížit i dětem, ukázat jim, že včely nejsou jen med a úly, ale malý svět sám o sobě. V knize Lumír včelaří se tak seznámily se základní anatomií včel, s péčí  o včelstvo od předjaří do zimy, s funkci jednotlivých včel v úle, ale i s tím, jak se značí včelí královna nebo proč se včely rojí. Už ví, k čemu slouží medomed, jak se odvíčkovává plástev a nebo čím se včely přikrmují.  A samozřejmě nesmí chybět ani recept na perníčky :-)
 ¨


You Might Also Like

2 komentářů

 1. Taky máme Lumíra doma a je velmi oblíbený :-)
  A vám by se mohla líbit knížka Pohádkové včely nebo pro menší děti Pohádky skřítka Medovníčka (i když tam toho o včelách zase tolik není, ale je milá), nebo teď vyšla nová kniha Včely, Piotr Socha. Ta je taky úžasná :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nově Včely máme schované ve skříni na narozeniny, jsou skvělé :-) Za tipy moc děkuju, hned je objednám v knihovně, děti budou nadšené. A dnes jsme konečně otevřeli Pohrátky, taková krása!

   Vymazat

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře