Výlety/ Včelí svět v Hulicích

21:16

A zase ty Hulice. Vesnička o zhruba tři sta obyvatelích a nabízí víc interaktivních výstav než leckteré okresní město. Mimo parádního Vodního domu (psala jsem o něm zde) láká i do života včel. Ve staré školní budově (která sama o sobě stojí za pozornost) se ve dvou patrech nachází úžasná expozice o včelách, včelstvech, pylu i medu.

Hned na školní zahradě před vstupem stojí prosklený úl, i z bezpečné vzdálenosti je možné pozorovat včelí hemžení. Aby nepřišly zkrátka včely samotářky, nesmí chybět ani populární hmyzí hotel. Ten pro Éčko nebyla žádná novinka, jeden si společnými silami postavily děti v její školce. 


Hmyzí hotel pro včely samotářkyZa lidové vstupné 150 Kč jsme dostali hodinu a půl ponaučení a zábavy. Na výstavě nechybí běžné informace o anatomii i fyziologii včel nebo krátký film o včelích tanečkách. Na elektropanelech je možné pustit si bzučení, které včelstvo vydává v různých situacích. Skvělá je část o feromonech - velká dřevěná včela je naparfémovaná medovou vůní, naproti jsou tři malé voňavé modely úlu a pouze čichem se má určit, který úl voní shodně jako včela. Pětiletá Éčko to zvládla na první pokus během pár okamžiků. 


Jaké zvuky vydává včelstvo?


Čichohra - přivoň si ke včele ...


... a urči, do jakého úlu patří


Pokračuje se prohlídkou úlů, u kterých je podrobný popis práce včelařů v jednotlivých ročních obdobích. Co se ale stane, když roj uletí a začne si stavět vlastní divoké plástve? To je zobrazeno a vysvětleno na maketách dutiny stromu uprostřed místnosti. 


"Divoké" plástveExkurze do útrob včelího úlu


Horní patro je vizuální pastva pro oči. Prostor je rozdělen obřími včelími plástvemi, připadali jsme si jako v obřím úle. V jednotlivých komůrkách jsou nejen informace o včelách, ale i kvízy o druzích pylu nebo jsou vystavené produkty z medu, vosku či propolisu. 


Medomet už se točí


Pro med krystalizuje?


Jako včely v úle :-)


Jaké pylové zrno patří k jaké rostlině?
Makro fotky pylových zrn


Po prohlédnutí celé výstavy jsme se s dětmi zdrželi ještě u pokladen, Éčko šla do kreslícího koutku namalovat jednu medonosku a já s Téčkem omrknout místní sortiment. Mimo medu si zde můžete koupit i knihy o včelách (včetně oblíbené Lumír včelaří nebo Ilustrované včelařství), skvělou kosmetiku Pleva (za sebe vřele doporučuji zubní pastu), svíčky z vosku nebo medovou čokoládu z Výzkumného ústavu včelařského. 


Perníček na závěr nesmí chybět


Ideální je naplánovat návštěvu Vodního domu a Včelího světa na jeden den. Spojí se tak záplava informací a zábava v jedno, rodiče ani děti se nebudou nudit. 

Poznámka na konec - nezapomeňte s sebou velkou svačinu, ve Včelím světě ani ve Vodním domě toho k jídlu moc není a restauraci v Hulicích nenajdete. You Might Also Like

0 komentářů

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře