Pozvánka / Adventní dílna v Original Coffee

22:56

Letos vychází první adventní neděle až na 3. 12., přesně 21 dní do Vánoc. Moc času na pečení cukroví, oprašování domácností či jiné vánoční bohulibé činnosti nezbývá. Správné hospodyňce tento víkend nastává ideální čas na výrobu adventního věnce, který bude krášlit stůl či stolek a symbolicky odměřovat čas do Štědrého dne.


Dílna 2015, archiv K.K, zdroj


Advent byl dobou očekávání příchodu Spasitele na svět. Slovo Advent pochází z latinského „adventus“, což znamená "příchod". Zdroj

Z historického a katolického hlediska by základní barvou svíček a přízdob na věnci měla být fialová - barva postu a pokání. Jen třetí svíčka, jak symbol konce půstu a naděje, se leckde dává růžová - čas radosti, že půst je téměř u konce. U nás doma je věnec zcela v režii dětí, takže dominuje červená barva, jediná, na které se oba dva shodnou.

Každá svíce na věnci má svůj význam a pojmenování:
 1. svíce "proroků" - na památku proroků, kteří předpověděli narození Ježíše Krista
 2. svíce "betlémská" - symbolizuje jesle
 3. svíce "pastýřská" - představuje radost
 4. svíce "andělská" - mír a pokoj
Ve středu věnce může být ještě pátá - bílá svíce jako symbol Pany Marie nebo Vánoc.

Abych se dostala k jádru pudla ... Moje kamarádka Katka se svojí sestrou, rodinou a přáteli, pořádá každý rok poslední víkend před adventem dílnu, kde si každý může přijít vyrobit věnec na stůl či na dveře. V praxi to probíhá tak, že si vezmete připravený jedlový korpus, svíčky, stuhy a na tácek naberete ozdob, co hrdlo ráčí. A že je každý rok z čeho vybírat. Pro milovníky přírodních dekorací rozličné druhy sušené vegetace, skořice, citrusy, ořechy, šišky či koření. Kdo má raději výraznější přízdoby, má k dispozici velké množství barevných i třpytivých vloček, houbiček, kuliček, houpacích koníků či mašliček.

Dílna 2017, archiv K.K. zdroj


Dál už se kreativitě nekladou meze, stačí tavná pistole, šálek kávy nebo svařák a dostatek času. Poté, co je věnec hotov, Vám ho Katka zabalí a sečte cenu materiálu. Ve finále máte v ruce svůj vlastní originální věnec za cenu, která je mnohem nižší než na trzích či v květinářství. 


Dílna 2012, archiv K.K. zdroj


A přidaná hodnota? Pro dospělé skvělá duševní hygiena, pro děti pocit důležitosti a zapojení do vánočních příprav.

Letos se dílna koná poprvé v Original Coffee na adrese Betlémská 12. Přijít můžete kdykoliv o víkendu 25. - 26. 11.. V sobotu mezi 10:00 - 19:00, v neděli od 10:00 - 16:00. Prostor je to opravdu krásný, světlý a vzdušný, navíc zde dostanete skvělou kávu, čaj i něco dobrého na vidličku. 

Děti jsou samozřejmě více než vítány! 

My tam budeme! Éčko už letos počtvrté a já už se těším, jaký věnec si poneseme domů. 

FB stránky události ZDE


Original Coffee zdroj

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Jani, kdy pujdete? Ja vaham. Hlavne kvuli holkam, aby nebylo moc sporu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, ještě nevím, zatím je mi to vcelku jedno. Žádné pevné plány na víkend nemám. Ráda bych vzala jen E., potřebovala by mít maminku na chvíli jen pro sebe :-)

   Vymazat

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře