Čteme dětem / Co se skrývá v našem těle?

22:45

Nejspíš poslední knižní příspěvek letošního roku bude věnován jednomu impulsivnímu nákupu na poslední chvíli :-) Knize, kterou si budu u dětí hodně často půjčovat :-)
O druhém adventním víkendu jsem s Éčkem jela navečer na knižní setkání malých nakladatelů Knihex. Na knížky, na výtvarnou dílnu, na kafe a potkat se s pár přáteli. A hlavně omrknout jednu zajímavou dětskou knihu Co se skrývá v našem těle z nakladatelství Host. Éčko i mě natolik zaujala, že jsme se nemohly odtrhnout. Díky spiklenecké akci se slečnami z brněnského Hostu se mi ji povedlo nepozorovaně koupit a propašovat v batohu domů (ještě jednou velké díky) a předposlední knižní dárek je doma. Ten poslední čeká v zásilkovně a je to kniha pohádek Bylo nebylo doopravdy od Veroniky Hurdové alias Krkavčí matky.


Takto vypadá barevná kouzelná "lupa"
Kniha Co se skrývá v našem těle pracuje s RGB grafikou (Red - Green - Blue). S touto grafikou se pracuje na monitorech či projektorech, tam, kde se obraz "vyzařuje". Mícháním barev vzniká celé barevné spektrum (červená a modrá dá fialovou, atd.). V knize to v praxi funguje tak, že je každý obrázek složen ze tří různých barevných grafik, žluté, červené a modré. Pokud se na obrázek podíváme přiloženou papírovou "lupou" s barevnými filtry, vynikne právě jedna jediná část z ilustrace. Názorně je to vidět níž na fotkách. Na první vidíme barevné tee-pee, pokud se na něj podívám červenou lupou, vidím malého jogína.


Bez lupy vidíme červené tee-pee...


... s červenou lupou malého chlapce, jak cvičí jógu

Na tomto principu jsou založeny všechny ilustrace. Zelená lupa ukazuje zevnějšek těla, modrá odhaluje spoustu skrytých drobností a pod červenou lupou se objeví, co se schovává uvnitř. Tento netradiční princip ilustrování nabízí spoustu zábavy a prozkoumávání. Pro malé děti bude doslova kouzelná :-)
Kniha ukazuje nejen orgánové soustavy, ale i jednotlivé druhy buněk, bakterie a viry nebo vývoj miminka v břiše v průběhu devíti měsíců. Textu je tu pomálu, je spíš heslovitý, nečekejte žádné encyklopedické informace. To ani není účelem této knihy. 


Na jedné straně buňky, na druhé viry a bakterie
Jak roste dítě v břiše


Společně s lupou je v deskách navíc vložen i velký plakát lidského těla - z jedné strany dívka, z druhé chlapec. Barevné lupy jsou vlepené do tvrdého kartonu, při opatrném zacházení nehrozí jejich poškození, vypadají opravdu trvanlivě. Což je nutnost, tahle kniha rozhodně v knihovně ležet ladem nebude. 


Jak vypadají plíce a dýchací soustava


Dýchací soustava pod zelenou lupou


Dýchaví soustava pod červenou lupou
Ilustrátorka Aina Bestard vydala mimo této knihy ve stejné edici ještě další dvě What´s Hidden in the Sea? a What´s Hidden in the Woods?. Obě opět plné RGB ilustrací a pracují na stejném principu. V českém překladu zatím nevyšly, ale dětem tento fakt opravdu vadit nebude. Pokusím se zjistit z nakladatelství Host, zda plánují i české vydání těchto dvou knih. You Might Also Like

0 komentářů

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře