Čteme dětem / Van Goghova hvězdná noc

11:55

aneb Dějiny umění v příbězích pro děti...

Knih o umění není nikdy dost a u dětských knih to platí dvojnásob. Ale přiznám se dobrovolně, že zrovna tuhle konkrétní knihu jsem si sobecky přála pro sebe. I když jí časem ocení i naše děti. Vstupenka u fotky je z výstavy Muž s hořící hřívou v Museu Kampa, která představuje dílo Emila Filly a surrealistů působících v letech 1931 - 1939.
Jedná se totiž o trochu jinou encyklopedii dějin umění, která balancuje na hraně mezi beletrií a odbornou literaturou. Staví nejen na reálných ilustracích děl, ale především na krátkých příbězích, které doprovázejí každého umělce či výtvarné dílo. Není to tedy učebnicová kniha praskající ve švech daty, čísly a suchopárnými informacemi, ale zábavná záležitost. Každý příběh je vyprávěn samotným autorem či z pohledu modelu. Dostatečné množství dialogů zpestřuje reálie a odstraňuje "učebnicovost". Celou knihu báječně doplňují bohaté ilustrace Kate Evansové, které samy o sobě jsou svým vlastním uměleckým dílem a do knihy výborně pasují. 

A vrátíme se pěkně ke kořenům - do jeskyně, k prvotním civilizacím, nástěnným malbám. První kapitola je rozpřažená mezi lety 40 000 - 20 před naším letopočtem. Nechybí povídání o jeskynních malbách z francouzské jeskyně Chauvet, staroegyptské rytiny, sochy řeckého Parthenónu či Terrakotová armáda.Lví muž - jeskyně Stadel, Německo, příbližně 40 000-35 000 př. n. l. Achnaton s rodinou - El Amarno, Egypt, přibližně 1353-1336 př. n. l. 


Atény cca 432 př. n. l. 


Celá jedna dlouhá kapitola je vyhrazena pro středověkou Evropu, křesťanské umění a svatá místa celého světa. Zatímco v Istanbulu se staví mozaiky svatých, v Kambodži se začíná stavět známý palác Angkor Wat a v Africe zase vznikají bronzové a mosazné sochy.


Král jedoucí do boje na slonovi - Angkor Wat, Kambodža, přibližně 1120-50

Renesance, to je Donatello, Florencie, Leonardo da Vinci či Michelangelo. Jeho příběh se vztahuje k obrazu "Dáma s hranostajem", krátké vyprávění o barvách a malém ermellinovi, který o portrétování nestojí ani za mák a raději uteče ze své klece.


Dáma s hranostajem - přibližně 1490


David - 1501-1504


Následují holandští mistři 15. - 17. století, první pokusy s focením, malby v plenéru a samozřejmě van Goghova "Hvězdná noc". Ve svém příběhu van Gogh z psychiatrické léčebny vypráví o své cestě k umění, životě v Paříži i pobytu v Arles, o svých obavách a pocitu nedostatečnosti.


Večeře v Emauzích - Caravaggio, 1601


Milostný dopis - Johannes Vermeer, 1669-1670


Velká vlna u pobřeží Kanavy - Kacušika Hokusai, 1831


Nádraží Saint Lazare - Claude Monet, 1877


Paříž - konec 19. století

Hvězdná noc - Vincent van Gogh, 1889


Přichází světové války a s nimi můj oblíbený Marc Chagall, Frida Kahlo či Pablo Picasso. Techniky a umělecké směry se vyvíjí jako na běžícím páse - kubismus, surrealismus, koláže...


Narozeniny - Marc Chagall, 1915


Autoportrét na hranici mezi Mexikem a USA - Frida Kahlo, 1932


Přesun k současnému umění je zastoupen samozřejmě Pollockem, kdy ho jeho manželka potají pozoruje škvírou mezi prkny stodoly při práci. Vypráví o jeho typickém způsobu malby, o jeho kouzlu a vášni.

"Úchvatné," prohlásím. Jackson stojí těsně po mém boku, jako  by se obraz snažil vidět mýma očima. Malba vypadá jako živá, jako by se hýbala, jako by se barva dál sama přelívala a cákala. "Už je to hotové?" zeptám se. "Hotové"? zírá na mě. "Jak to mám asi vědět?" Zničeho mě požádá: "Co to máš po kapsách?" "Ehm - nic moc," vytáhnu několik mincí a klíč. Jackson si je vezme a mrskne je do zářivvých barevných stop. Pak namočí šroubovák do hliníkové barvy a mává jím nad obrazem jako kvyadlem. Přejde na druhou stranu, vezme si další plechovku a nechá ji vypláznout dlouhý úzký jazyk černé barvy. "Skvělé," jsem nadšená, "naprosto úžasné!"Jackson Pollock 


A aby to nebylo jen o malbě, poslední kapitola, končící rokem 2014 obsahuje i příběh Aj Wej-weje, který je znám i návštěvníkům Národní galerie v Praze.


Slunečnicová semínka - Aj Wej-wej, 2010


V téhle knize najdete všechno podstatné a důležité o umění jako takovém, je to jako cesta po muzeu, kde se ale na vystavené exponáty může (nebo spíš musí) sahat a prozkoumávat je ze všech úhlů. Úžasná záležitost nejen pro děti školního věku, ale především pro rodiče. 

Knihu vydalo nakladatelství CPRES ze stále Albatros. 

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Dobrý den,
  na vaše stránky jsme narazila "náhodou" (věci přicházejí když mají.-) a tahle kniha rozhodně přibude do mé knihovničky...už dlouho jsem něco podobného hledala, moc pěkné inspirace.-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za milý komentář. Doufám, že Vám knížka bude dělat stejnou radost, jako mě :-)

   Vymazat

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře