Výlety / Bubovické vodopády

11:09

Výletní sezóna je v plném proudu, po necelém týdnu mimo Prahu se vracíme na naše oblíbená místa a tentokrát o volném dni jedu vlakem pouze s mladším Téčkem na Bubovické vodopády. Éčko se tentokrát rozhodla vyjet s Chlapem na kolech a nám dala košem :-)


Cesta k Bubovickým vodopádům


Nenáročný  výlet i pro malé chodce


Téčku budou na podzim teprve čtyři, naštěstí je to zdatný chodec, ale i tak musím trasu přizpůsobit jeho schopnostem. Volím tedy tu nejméně náročnou variantu - vlakem do Srbska, pěšky k vodopádům a stejnou cestou zase zpátky. Krásných 6 km nenáročným terénem zvládne leckterý prcek.


Retro mapa


Bubovické vodopády spadají pod Národní památkovou rezervaci Karlštejnsko, které je součástí překrásné Chráněné krajinné oblasti Český kras. Bubovický potok je v průběhu roku většinou bez vody, ale na časném jaře po odtání sněhu nebo po velkých deštích tvoří stupňovité řečiště malé vodopády. Mimo toto období najdete jen suché kaskády a občas louži v tušeném korytě potoka. Ale i tak se dá v téhle lokalitě najít hodně zajímavého, především díky bohaté fauně a flóře.


Bubovické vodopády v období sucha


Vlak ze Smíchovského nebo Hlavního nádraží jezdí do Srbska necelých 40 minut, značená trasa začíná hned na nádraží. Stačí se vydat po modré směrem na Kubrichtovu boudu. Cesta sem vede převážně listnatým lesem s převahou osik a podél druhově bohaté louky. Ta láká hojné množství motýlů, my měli štěstí hlavně na perleťovce, babočky a bělásky. U rozcestí u Kubrichtovy boudy je potřeba odbočit na červenou značku a lesem dojít k vodopádům. Závěr trasy je neprůchozí pro kočárky a kola, vede úzkým skalním schodištěm přes kameny, občas s pomocí řetězů a přes vysoké vápencové schody. Bohužel jsme období, kdy vodopády tečou, promeškali, ale za to jsme mohli využít prázdného řečiště a část trasy absolvovat právě v něm.

Odvážlivci se můžou u vodopádů vyšplhat do malé vápencové jeskyně, která byla vytvořena zdejšími typickými krasovými pochody - rozpouštěním vápence povrchovou a podpovrchovou vodou vznikají krasové jevy (jeskyně, stalagmity, stalagnity, stalagnáty...). Proto má celá CHKO jméno Český kras :-)


Na Kubrichtově boudě

Cesta suchým řečištěm


Kam od Bubovických vodopádů dál?


Kdo nechce končit u vodopádů, může dál po červené trase pokračovat do Svatého Jana pod Skalou, kde se nachází krásný benediktinský klášter a nad ním vyhlídka. Další možností je vydat se z rozcestí u Kubrichtovy boudy po naučné stezce k Dubu Sedmi bratří a na Karlštejn. My se stejnou cestou  od vodopádů vrátili do Srbska, cestu zpět jsme využili k průzkumu místní flóry - proč svízel přítula lepí, jak vypadá životní cyklus pampelišky, jak čmeláci opylují hluchavky. Povedlo se nám po cestě najít i pár jedinců orchideje, které jsou pro celou oblast Českého krasu typické.


Svízel přítula


Biologický cyklus smetánky lékařské


Pitulník žlutý


Na závěr už jen zmrzlina, nádraží a hurá domů. 


Praktické informace:
Výchozí bod: vlakové nádraží Srbsko
Délka trasy: cca 6 km
Vhodné pro kočárky/odrážedla: NE


Berounka v Srbsku


Vzala jsem si s sebou tentokrát i svůj nový objektiv, který mi Chlap nadělil společně s výletem do Budapešti k narozeninám. Doufám, že se budou fotky líbit, i když se s ním zatím učím, jsem nadmíru spokojená.

A kam příště? Plánuji konečně s foťákem do naší oblíbené Modřanské rokle a Mníšku pod Brdy.


Zajímaly by vás další tipy, kam na výlet? 

Affekt.cz si připravil seznam pěti zajímavých míst, které se dají na našich horách navštívit a budou zajímavé i pro děti. Pokud se chystáte za hranice do Německa, velmi doporučuji článek Ivy z blogu Diy projekty, která s dětmi navštívila zábavní park Elbefreizeitland.

You Might Also Like

0 komentářů

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře