Pražská zábava / Stanice přírodovědců

18:47

Kdo se dostane s dětmi na pražský Anděl, bývá často zděšen. Kam se tady vrtnout s dětmi? Do obchodního centra to není asi to pravé ořechové. Naštěstí nad Andělem se nachází hotový poklad a oáza klidu - park Sacré Couer a hned u něj Stanice přírodovědců. Rozlehlému a krásnému parku bych  se ráda věnovala zase někdy jindy, dneska se ale podíváme na zoubek zmiňované Stanici přírodovědců. 
Přírodovědné kroužky pro velké i malé

Stanici přírodovědců vlastní Dům dětí a mládeže města Prahy, čímž je jasně daná její náplň - provozování přírodovědných a edukativních kroužků pro děti všeho věku. Základ SP ale tvoří skleníky a tropická terária, která slouží nejen dětem navštěvující kroužky, ale i veřejnosti. Na vybrané kroužky můžou děti od dvou let s doprovodem rodičů, starší už chodí sami. Převládají chovatelská a přírodovědná zaměření, např. akvaristika, chemie, chovatelství, teraristika či zahradnictví.


Fauna i flóra pro každého

Veřejnost může využívat areál Stanice i místní skleníky a terária během běžné otevírací doby. Kromě spousty edukačních tabulí si děti můžou pohladit poníky, kozy, lamu či prasátka. Hned za vchodem je velký výběh s klokany a nechybí velké voliéry s několika druhy papoušků nebo sovou pálenou. V létě je navíc venku i velké terárium, kde se vybrané druhy terarijních zvířat "letní". Myšleno je i na hmyz - v areálu najdete velký luxusní hmyzí hotel - a na obojživelníky. U hlavní budovy narazíte na rybníček, kde to v podvečer žije, žabí koncertování se rozléhá hodně daleko.

Klokánci hned za vchodemU psounů


Vrchol návštěvy - pohladit si kozy kamerunské


Skleníky sice vypadají jak za krále Klacka, ale uvnitř je to spíš jako v malé zoo. K vidění je pěkná sbírka ryb (včetně piraní, bojovnic nebo stříkounů), dravé želvy kajmanky, varani, krajty, hroznýši i krokodýl nilský. A komu by to bylo málo, může si prohlédnout malé opičky kosmany, kteří ochotně zapózují.


Interiér skleníků s akvárii
A já jako správný městský "plant lover" nemůžu opomenout ani flóru. Ve skleníku si můžete květiny nejen prohlédnout, ale i koupit. K prodeji jsou bylinky, sadba zeleniny, sukulenty i pokojovky běžné a vzácnější. Ceny jsou spíš symbolické, při předminulé návštěvě si Éčko vybrala květináč osázený výběrem sukulentů za 10 Kč a já vzrostlou pileu depressa za 20 Kč :-) Venku se zase můžete pokochat bylinkovými záhony či alpinskou zahradou.
Kdo bude znaven či unuděn, může vypustit děti na zdejší hřiště, posedět si v altánku nebo si na pokladně koupit drobné občerstvení. Nic zdravého ale nehledejte, v nabídce je klasický sortiment - nanuky, sušenky, pití.
Oáza klidu v rušném centru

A kudy vlastně sem? Stanice přírodovědců leží v kopci hned vedle polikliniky Kartouzská. Stačí  sjet MHD na stanici Anděl, projít OC Nový Smíchov, vyjít zadním vchodem a dát se přes přechod k poliklinice. Vpravo od ní už je vidět zeleň parku a do SP je to jen pár schodů do kopce.

Otevírací doba je velmi benevolentní, v létě je tu stín a klid. V průběhu roku se navíc můžete zajít podívat i na některou z pravidelných akcí, které SP pořádá. Letos to byla fauna a flóra ostrovů a loni jsme se zašli podívat na skvělou výstavu žab. Nechybí ani oslavy Dne dětí, Dne země, čarodějnice...

Praktické informace:
Kde: Drtinova 1a, Praha 5
Kdy: pondělí - pátek 8 - 19, sobota 9 - 17, listopad až březen o víkendu zavřeno
Skleníky: úterý 14 - 18, středa 9 - 12, 14 - 16, čtvrtek 14 - 16
Za kolik: zahrady zdarma, skleníky 20 Kč/dítě, 40 Kč/dospělý, děti do 100 cm zdarmaYou Might Also Like

0 komentářů

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře