Výlety / Jeskyně Na Pomezí

19:22

Počasí v Jeseníkách nám nepřeje, prognóza na zbytek našeho týdenního pobytu - déšť, pršení, občas mrholení :-) Naštěstí nám strýček Google našel i spoustu indoor zábavy. A krasové jeskyně mají jednu výhodu - nejsou na každém kroku a tím pádem se staly netradičním programem. Nedaleko Jeseníku je největší zpřístupněný krasový vápencový systém v České republice vůbec - jeskyně Na Pomezí. 

Přidávám i několik tipů, na co se připravit, když chci s dětmi na prohlídku jeskyní. 


Největší krasový jeskynní systém v ČR...

Nejdříve ta "suchá" data - celý jeskyní systém má cca 1700 metrů, pro turisty je zpřístupněno 390 m.. Uvnitř je k vidění vše, co si v krasové jeskyni můžete představit - obrovské dómy, vysoké chodby, stalagmity, stalaktity a stalagnáty, sintrová jezírka a celkově velká krasová výzdoba. Jak je u jeskyní obvyklé, i Na Pomezí je velkým zimovištěm netopýrů, konkrétně kriticky ohroženého vrápence malého a netopýra velkého. Ty ale samozřejmě neuvidíte, zimují v horním uzavřeném patře a prohlídková trasa vede prostředním a spodním patrem jeskyně. 


Na co se připravit v jeskyních?

Než se s dětmi vydáte do jeskyně, je dobré se nepodcenit přípravu na domácí půdě. A co tím myslím?

 • v jeskyních je zima, většinou se teplota pohybuje kolem 5 - 9 °C - teplé oblečení s sebou!
 • pod zemí je velká vlhkost vzduchu, všude to kape, teče, zkrátka je tu morko - nepromokavé bundy na sebe, na sandále tentokrát zapomeňte
 • vyčůrat předem! - zdá se to jako banalita, ale historku o čůrajícím chlapečkovi v Koněprusích číst nechcete (náš chlapec to naštěstí nebyl :-))
 • počítat s délkou prohlídky - máte děti, které nevydrží pár minut v klidu? Nebaví je výklad? Bojí se tmy? Tak si nechte jeskyně na pozdější věk. Z prohlídky se nedá odejít a je zbytečné trápit sebe, ostatní návštěvníky i průvodce nespokojeným či plačícím robátkem
 • na nic se nesmí sahat - ani jedním prstíkem, ani dvěma. Krasové útvary jsou velmi náchylné na jakékoliv fyzikální změny, včetně focení s bleskem nebo šmatlání ručkama. Nenechavé tlapičky schovat do kapes! Ani do vody se nesmí nic házet, žeano... Viz. spodní fotka, nenechavci jsou všude


Do jeskyně berou průvodci vždy v určených termínech 4x za hodinu tak, aby se jednotlivé skupiny nepotkaly. U pokladny je velká informační tabule s volnými termíny, takže si můžete ráno koupit vstupenky klidně na odpoledne. Zároveň je nutné počítat s tím, že v létě o víkendu je tu dost nacpáno a volné vstupy mohou být klidně až na prohlídku za hodinu i déle. 

Prohlídka jeskynního systému Na Pomezí trvá 45 minut, dostalo se nám všech informací o vzniku krasu, jeho objevení i zpřístupnění. Navíc je tu jeden stalaktit - Srdce - na který se může sáhnout a něco si přát. 

S dětmi jsme absolvovali zatím jen Koněpruské jeskyně a i když se jim do jeskyně Na Pomezí nejdřív moc nechtělo, nakonec byly spokojení, poslechly si celý výklad a celkově celou akci zhodnotily velmi pozitivně. 

Praktické informace: 

Délka: cca 390 metrů
Časová náročnost: prohlídka 45 minut
Náročnost: lehká
Vhodné pro kočárky: NE
Cena: dospělý 110 Kč, dítě 60 Kč, foťák (i mobil) 40 Kč
Web - TADY klik


Co Vy, berete děti do jeskyní? Vědí, jak se liší stalagmit, stalaktit a stalagnát?FOLLOW ME TO INSTAGRAM
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toto není sponzorovaný článek


You Might Also Like

2 komentářů

 1. A zrovna historku o čůrajícím chlapečkovi v Koněprusích bych slyšet chtěla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já si říkala, kdo se ozve :-D Až se uvidíme, tak mi to připomeň :-)

   Vymazat

Velmi děkuji za Váš čas a Vaše komentáře